قبرس شمالی

خانه - cyprus island کجاست - قبرس شمالی

قبرس کجاست روی نقشه

کشور قبرس (Cyprus) ، جزیره‌ای در شرق مدیترانه، تقسیم‌شده به دو بخش قبرس شمالی و قبرس جنوبی است. بخش شمالی، که به عنوان «قبرس شمالی» شناخته می‌شود، منطقه‌ای با زیبایی‌هایی خیره‌ کننده است. اما آیا واقعا قبرس شمالی بهتره یا قبرس جنوبی؟ در مورد مهاجرت به قبرس شمالی، چه اطلاعاتی باید داشته باشید؟ معایب قبرس شمالی چیست؟ و آیا ارزان بودن خانه در قبرس شمالی تهدید است یا فرصت؟!

در این مقاله، به بررسی جوانب مختلف قبرس و جواب به اکثر سوالات شما در مورد این منطقه رویایی خواهیم پرداخت.

۱. قبرس شمالی

قبرس ترکی، یا به طور رسمی جمهوری ترکی قبرس شمالی با نام Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC)  به ترکی Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) که بین ما ایرانیان به قبرس ترکی معروف است بخش شمالی جدا از جمهوری قبرس یا قبرس جنوبی (قبرس اروپایی) است.

نقشه قبرس در تصویر نمایش داده شده است. همینطور که نمایان است بخشهایی از این جزیره در تصرف دولت بریتانیا قرار دارد.

نقشه قبرس شمالی و جنوبی
نقشه قبرس شمالی و جنوبی

در حقیقت بازیگران سیاسی جزیره قبرس ترکیه (بخش شمالی) جمهوری قبرس (یونان و اتحادیه اروپا در بخش جنوبی) و بریتانیا و همچنین قسمت مرزی آبی رنگ سازمان ملل هستند، که این جزیره زیبا را بین خود تقسیم کرده اند.نقشه قبرس شمالی و جنوبی

قبرس شمالی کجاست ؟

قبرس شمالی در شمال جزیره قبرس واقع‌شده‌ و از سه طرف با دریا احاطه‌شده‌ است. این جزیره نزدیک به ترکیه است و از سوی شرقی به سوریه و لبنان نزدیک است.

قبرس شمالی بر روی نقشه گوگل 

قبرس شمالی

این منطقه که اغلب به عنوان قسمت شمالی از جزیره قبرس شناخته می‌شود، در شرق مدیترانه واقع‌شده‌است. این منطقه توسط ترکیه به عنوان کشور مستقل به رسمیت شناخته‌شده‌است، اما بیشتر جوامع بین‌المللی آن را به عنوان بخشی از جمهوری قبرس می‌شناسند. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید دور جزیره قبرس دایره ای قرمز رنگ کشیده شده تا مکان آن در نقشه کاملا برای شما متمایز باشد.احتمالا تا اینجای مقاله متوجه شده اید که قبرس شمالی کجاست ؟!

تفاوت قبرس شمالی و جنوبی

قبرس شمالی و جنوبی دو بخش اصلی جزیره قبرس هستند که به دلیل تفاوت‌های سیاسی و فرهنگی، متفاوت هستند. ناحیه شمالی یا قبرس ترکی با مردمی ترک تبار و نزدیکی فرهنگی به ترکیه، در حالی که قبرس جنوبی یا اروپایی با مردمی یونانی تبار و نزدیکی فرهنگی به یونان، تشکیل‌شده‌است.

نقشه قبرس شمالی

آب و هوای قبرس شمالی

آب و هوای این جزیره منحصر به فرد، مانند سایر مناطق در شرق مدیترانه، آب و هوای نیمه استوایی مدیترانه‌ای است. این منطقه به طور عام دارای تابستان‌های ملایم با آسمانی صاف و زمستان‌های معتدل و بارانی است. جالب است بدانید که قبرس مقصد انگلیسیها در تمامی طول سال میباشد و شهروندان این کشور آفتاب مورد نیاز خود را در این جزیره تامین میکنند و به قول شرکت های گردشگری انگلیسی قبرس ویتامین D انگلیس میباشد.

آب و هوای فصول مختلف این کشور در طول سال:

1. تابستان (ژوئن تا سپتامبر):

– دمای میانگین در تابستان حدود 30-35 درجه سلسیوس است.
– بارش در این فصل به طور معمول کمتر است و آسمان آبی و صاف است.
– این فصل به عنوان فصل گردشگری مهم در منطقه شناخته می‌شود.

2. پاییز (اکتبر تا دسامبر):

– دما به تدریج کاهش می‌یابد و در ماه‌های پاییز معمولاً بین 20-25 درجه سلسیوس است.
– بارش بیشتری در این ماه‌ها ممکن است وجود داشته باشد.

3. زمستان (ژانویه تا مارس):

– دما در زمستان معتدل و به طور متوسط بین 10-15 درجه سلسیوس است.
– بارش بیشتری نسبت به فصل تابستان و پاییز وجود دارد، و اغلب بارش به صورت باران و یا برف اتفاق می‌افتد.

4. بهار (آوریل تا مه):

– دما به طور تدریجی افزایش می‌یابد و بهار به عنوان فصلی خوش‌آب‌وهوا آغاز می‌شود.
– دما در ماه‌های بهار معمولاً بین 15-20 درجه سلسیوس است.
– بارش‌ها در این ماه‌ها کاهش می‌یابد.

باید توجه داشت که این مشخصات مربوط به آب و هوای متوسط هستند و در سال‌های مختلف ممکن است تغییر کنند. همچنین، تاثیر جغرافیایی و مناطق مختلف در این منطقه ممکن است باعث تغییرات در آب و هوا شود. نکته جذاب در مورد میزان آلودگی هوا در این متطقه است که تقریبا در کل طول سال نزدیک به صفر میباشد 

لینک میزان دما ، بارش ، آلودگی ، اشعه UV سالانه در قبرس شمالی

قبرس شمالی نیولایف

اطلاعات بیشتر درباره قبرس شمالی

زبان رسمی در این منطقه ترکی است ولی انگلیسی نیز به عنوان زبان دوم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
بخش شمالی با داشتن دانشگاه‌های بین المللی، فرصت‌های خوبی برای تحصیل در رشته‌های مختلف را فراهم می‌کند.  لیست دانشگاه های قبرس شمالی 
اقتصاد شمال قبرس بر مبنای خدمات، گردشگری و کشاورزی است. و البته گردشگری سهم بسیاری از اقتصاد را در بر میگیرد و این کشور مملو از کافه رستوران و بار ها و نایت لایف منحصر به فرد میباشد که میزبان فستیوال های بزرگ و تفریحی اروپا است.
سفر به قبرس شمالی جهت مقاصد توریستی برای ایرانیان نیازمند ویزا نمیباشد برای دریافت اطلاعات بیشتر مقاله  شرایط دریافت و تمدید ویزای قبرس شمالی را مطالعه فرمایید.

2. تاریخچه جزیره قبرس

قبرس تاریخچه بسیار طولانی و پیچیده‌ای دارد. این منطقه در گذشته تحت سلطه امپراطوری‌های مختلف بوده است، از جمله رومیان، بیزانسیان و عثمانیان. اما استقلال قبرس در آگوست سال 1960 پس از آنکه یونانی ها و ترک ها موافقت کردند که طرح های تقسیم را کنار بگذارند شکل گرفت و در واقع این جزیه از حاکمیت بریتانیا به جمهوری قبرس استقلال یافت. اما بخش های جزئی از قبرس همانطور که در نقشه بالا مشخص شده هنوز تحت حاکمیت بریتانیا است.

بعد از سه سال و در سال 1963 تنش بین ترکها و یونانیها افزایش یافت و اقدامات رئیس جمهور وقت کشور قبرس ماکاریوس به نفع طرف یونانی بود که تنش بین ترکها و یونانی های قبرس را بوجود آورد. از جمله این اقدامات اعلام ترکیه به عنوان اقلیت در قبرس بود در حالی که آنها در توافق اولیه جزو بنیانگذاران جمهوری قبرس بودند. در 25 آوریل سال 1963 دادگاه عالی قبرس اعلام کرد که اقدامات ماکاریوس غیر قانونی است اما ماکاریوس مانع از اجرای حکم دادگاه شد و به این دلیل رئیس دادگاه قبرس استعفا داد.

در نتیجه اقدامات ماکاریوس به تدریج ترک های قبرس از دولت حذف شدند. و در ادامه اعتراضات ترک هاس قبرس 2 نفر در دسامبر همان سال توسط پلیس یونانی قبرس کشته شدند که تنش ها را بین ترک های قبرس و جمهوری قبرس تشدید کرد و بعد از آن شبه نظامیان یونانی قبرس به ترک های قبرس در نیکوزیا و لارناکا حمله کردند. این اقدامات به فروپاشی دولت مشارکت قبرس انجامید این درگیریها ادامه داشت تا در سال 1974 ترکیه به پشتیبانی از ترک های قبرس با نیروی نظامی وارد قبرس شد و در نهایت توانست 36 درصد از جزیره قبرس را به تصرف خود در بیاورد. که این سر آغاز تشکیل دولت قبرس شمالی شد که در نهایت در 15 نوامبر 1983 به نام جمهوری ترک قبرس شمالی اعلام استقلال کرد.

در سال 2004 یک توافق صلح و یکپارچه شدن مجدد قبرس با میانجیگری سازمان ملل متحد در یک همه پرسی به هر دو طرف ترک و یونانی ارائه شد. در حالی که 65 درصد از مردم بخش شمالی این توافق را قبول کردند ولی 76 درصد از مردم قبرس جنوبی آن را نپذیرفتند جالب اینجاست که گزارش های تلویزیونی بر خلاف این حقیقت پخش شده است. مذاکرات یکپارچه شدن قبرس تا امروز بی نتیجه مانده اما در نظر سنجی جدید بیشتر مردم قبرس ترکی و اروپایی مایل یکپارچه شدن قبرس هستند و خود را قبرسی می نامند که پیشبینی ها در آینده به یک قبرس متحد نزدیک شده است.

بخش شمالی و جنوبی قبرس از لحاظ فرهنگی، اقتصادی و سیاسی متفاوت هستند. قبرس جنوبی عضو اتحادیه اروپا است و قبرس شمالی توسط ترکیه حمایت می‌شود. از لحاظ اقتصادی، قبرس جنوبی بیشتر پیشرفت داشته است، اما قبرس ترکی همچنان در حال توسعه است و برنامه های جذب مهاجر گسترده ای را در این سالها اجرا کرده و سرمایه های خارجی بسیار زیادی جذب کرده. از نظر سیاسی، قبرس ترکی  از ترکیه مستقل است و دارای حکومت خود است.

نکاتی در مورد شرایط موجود قبرس ترکی

 •  از برجسته ترین شرایط موجود در بخش شمالی جزیره سیستم آموزشی مناسب با دانشگاه های بین المللی به زبان انگلیسی میباشد که هرساله دانشجویانی از سراسر جهان را به این منطقه جذب میکند، هچنین سیستم سلامت مدرن و به روز بیمارستان ها و کلینیک ها شرایط پزشکی را بسیار ایده آل کرده و امید به زندگی در این منطقه را افزایش داده.
 • مجلس شورای ملی قبرس شمالی از 50 عضو تشکیل شده که برای یک دوره پنج ساله با رای مستقیم مردم این کشور در داخل و خارج کشور انتخاب میشوند.
 • سفارت رسمی قبرس شمالی در شهر انکارا ترکیه میباشد همچنین 13 کشور از جمله آمریکا ، بریتانیا، ایتالیا، آلمان ، استرالیا و فرانسه  و همچنین اتحادیه اروپا در نیکوزیا دارای دفتر انجام امور کنسولگری میباشند.
 • این کشور در شهرهای آنکارا، استانبول، ازمیر، مرسین، بروکسل، واشنگتن، نیویورک، لندن، ژنو، رم، باکو، ابوظبی، اسلام آباد، دوحه، مسقط، کویت، منامه، بیشکک، استکهلم، برلین، بوداپست، استرازبورگ، هلسینکی، گازینتپ، آنتالیا و ترابزون دارای دفتر کنسول و امور خارجی می‌باشد
 • کسانی که پاسپورت قبرس شمالی را دارند میتوانند بدون ویزا به کشور های ترکیه ، آمریکا ، بریتانیا ، استرالیا و چند کشور دیگر سفر کنند.

۳. مهاجرت به قبرس شمالی

مهاجرت به این جزیره رویایی برای بسیاری از افراد به دلیل فرصت‌های اقتصادی، فرهنگی و همچنین آب و هوای منحصر به فرد بسیار جذاب است. این منطقه امکانات خوبی برای زندگی، کار و تحصیل در اختیار مهاجران قرار می‌دهد و همچنین قوانین مهاجرت نیز نسبتا منعطف است. برای دریافت اطلاعات از قوانین ویزا و اینکه آیا این کشور ویزا میخواهد مقاله مربوط به اطلاعات اقامت و ویزا را در وبسایت قبرس نیولایف مطالعه فرمایید.

قبرس شمالی لانچ بیچ نویانلار رویال لایف رزیدنس شرکت قبرس نیولایف

  • مهاجرت به این کشور می‌تواند برای افرادی که به دنبال تجربه زندگی در یک محیط آرام و خوش آب و هوا هستند، گزینه جذابی باشد. این منطقه به دلیل سواحل زیبا، آب و هوای معتدل و قیمت‌های مناسب مسکن، برای مهاجرت مورد توجه است.
  • با این حال، قبل از اتخاذ تصمیم نهایی برای مهاجرت، توصیه می‌شود که افراد با اطلاعات کامل و دقیق در مورد قوانین، فرهنگ و امکانات موجود در این جزیره زیبا آشنا شوند. این می‌تواند شامل مطالعه در مورد فرصت‌های شغلی، سیستم آموزشی، سیستم بهداشتی و امنیت اجتماعی باشد.
  • با توجه به نکاتی که ذکر شده این منطقه زیبا مکانی ایده ئال برای مهاجرت می باشد. این منطقه با برخورداری از زیرساخت‌های کامل تحصیلی، اقتصادی و اجتماعی مناسب برای افرادی است که به دنبال تجربه زندگی در محیطی آرام و پویا هستند.

  روش های مهاجرتی

  همچینین میتوانید لیست املاک قبرس شمالی را در سایت نیولایف مشاهده فرمایید.

قبرس شمالی پروژه های مسکونی

۴. قبرس شمالی بهتره یا جنوبی

تصمیم‌گیری برای انتخاب بین قبرس ترکی و اروپایی ممکن است کمی دشوار باشد زیرا هر دو منطقه مزایای خاص خود را دارند. با این حال، انتخاب بستگی به اولویت‌های شخصی شما دارد.

در این مورد نظرات متفاوتی وجود دارد. برخی از افراد معتقدند که قبرس شمالی به دلیل تمایل به فرهنگ و زبان ترکی، محیط زندگی آرام‌تر و خدمات گردشگری بیشتر و همچنین هزینه پایین نسبت به کیفیت زندگی بالا گزینه بهتری است. اما برخی دیگر ممکن است ترجیح دهند در قبرس جنوبی زندگی کنند که به دلیل عضویت در اتحادیه اروپا، دسترسی به فرصت‌های بیشتری برای کار و تحصیل دارد.

مزایای قبرس شمالی

دارای طبیعت زیبایی است و برای کسانی که به دنبال فرار از شلوغی شهر هستند، مکان مناسبی است.
قیمت‌ها در قبرس شمالی نسبت به جنوب نسبتا پایین‌تر است و این می‌تواند برای کسانی که به دنبال صرفه‌جویی در هزینه‌ها هستند، جذاب باشد.
سطح زندگی با توجه به کیفیت خدمات عمومی و امنیت، بالا است.
قوانین راحت تر مهاجرتی برای ایرانیان نسبت به قبرس جنوبی
با توجه به برنامه افزایش جمعیتی قبرس شمالی و برنامه های جذب سرمایه خارجی ، سرمایه گذاری بر روی بازار مسکن این منطقه ساحلی طی سال های گذشته سود چندین برابری را برای خریداران به ارمغان آورده است.

معایب قبرس شمالی

بزرگترین عیب قبرس شمالی برای کسانی است که به دنبال پاسپورت این کشور هستند. همانطور که ذکر شد دارندگان پاسپورت این کشور میتوانند به کشرو های ترکیه ، آمریکا، بریتانیا و استرالیا سفر کنند. اما قبرس شمالی که در حقیقت قبرس ترکی میباشد فقط از طرف کشور ترکیه به رسمیت شناخته شده و جامعه جهانی این کشور را جزئی از جمهوری قبرس می دانند. این مساله باعث میشود که پاسپورت این کشور در رده های پایین قدرتی قرار بگیرد که البته با همین شرایط هم در رده بندی ارزش پاسپورت رتبه بسیار بهتری نسبت به ایران دارند. اصولا اروپایی ها ، روس ها و دگیر ملیت ها که اقدام به خرید خانه دراین منطقه میکنند به دنبال پاسپورت نیستند و به همین دلیل این مساله تاثیری در روند رو به رشد بازار املاک قبرس نداشته است.

مزایای قبرس جنوبی

قبرس جنوبی دارای اقتصاد قوی‌تری نسبت به بخش شمالی است و این می‌تواند برای کسانی که به دنبال فرصت‌های شغلی باشند، مناسب باشد.
اگر شما به دنبال فرهنگ و تاریخ هستید، قبرس جنوبی می‌تواند انتخاب خوبی باشد زیرا دارای بسیاری از مکان‌های تاریخی و فرهنگی است.
قبرس جنوبی دارای زیرساخت‌های بهتری است و این می‌تواند برای کسانی که به دنبال زندگی شهری باشند، جذاب باشد.
قبرس جنوبی عضو اتحادیه اروپا می باشد از همین رو به قبرس اروپایی معروف است.

معایب قبرس جنوبی

اگر به دنبال معایب قبرس جنوبی هستید به این نکته توجه داشته باشید که این معایب فقط برای ایرانیان صدق می کند. بزرگترین مشکل قبرس جنوبی برای ما ایرانیان سخت گیری های ویزا است. چون قبرس جنوبی یا همان قبرس اروپایی جزئی از اروپا حساب میشود ما به راحتی نمیتوانیم وارد این کشور بشیم. نکته بعدی سرمایه گذاری در این کشور و مالیات های نسبتا بالای اروپایی آن است که سرمایه گذاران خارجی را به سمت قبرس ترکی سوق داده است.

در نهایت، انتخاب بین قبرس شمالی و جنوبی بستگی به اولویت‌های شما دارد. هر دو منطقه مزایا و معایب خاص خود را دارند و بر اساس نیازها و اهداف خود می‌توانید انتخاب مناسبی را داشته باشید.

۵. جاذبه‌های گردشگری 

این منطقه جذاب، یکی از دست نیافتنی‌ترین و در عین حال جذاب‌ترین مقاصد گردشگری در منطقه مدیترانه است. این جزیره کوچک با آب و هوای گرم و معتدل، سواحل زیبا، غذاهای خوشمزه و فرهنگ غنی، محلی است که برای کشف آن به وقت زیادی نیاز دارید. بر اساس آمار سازمان برنامه ریزی قبرس شمالی درآمد سالانه از گردشگری قبرس شمالی 945 میلیون پوند بوده است.

قبرس شمالی گردشگری

کیوسک بللپایس: این کیوسک تاریخی که در قرن ۱۳ میلادی ساخته‌شده‌است، یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی است.
کلیسای سنت سوفیا: این کلیسای زیبا و با شکوه، یکی از نمادهای مهم فرهنگی و مذهبی است.
سواحل مدیترانه: سواحل زیبا و نسبتا خلوت ، مکانی ایده آل برای استراحت و تفریح در فصل تابستان است.قبرس شمالی گردشگری

در کنار این جاذبه ها، این کشور دارای تعداد زیادی رستوران، کافه، بازارچه و فروشگاه است که می‌توانید در آن‌ها به خرید و تفریح بپردازید. همچنین، شما می‌توانید در آنجا به فعالیت‌های تفریحی مانند قایقرانی، شنا، دایوینگ و پیاده روی بپردازید.

6. شهر های قبرس شمالی

همچنین اگر به دنبال اطلاعات بیشتر در مورد این کشور هستید میتوانید به مقاله های جداگانه در باره شهر های این کشور که در زیر ذکر شده اند مراجعه کنید و اطلاعات بیشتری به دست آورید.

گیرنه یا کایرنیا

اسن تپه

فاماگوستا

اسکله یا تریکومو

لفکوشا یا نیکوزیا

تاتلیسو

آلسانجاک یا کاراواس

گوزل یورت

۷. نگاهی به فرهنگ و مردم 

بر طبق آخرین آمار سازمان برنامه ریزی قبرس شمالی جمعیت این کشور در سال 2021 ، 390745 نفر بوده است. که از این میزان 59% را زنان و 41% را مردان تشکیل می دهند. همچنین امید به زندگی در این کشور 82.05 سال است.

فرهنگ قبرس شمالی بر پایه ترکیبی از تاثیرات تاریخی و مدرن شکل گرفته است. در این فرهنگ، تقالید و سنت‌های قدیمی ترکیه با ارزش‌های مدرن و جهانی ترکیب‌شده‌اند. این ترکیب باعث‌شده‌است که فرهنگ مردم این منطقه یکی از جذاب‌ترین و منحصر به فرد‌ترین فرهنگ‌ها در این منطقه باشد.

مردم قبرس شمالی

مردم این کشور به‌طور عمده از ترک‌های قبرسی تشکیل‌شده‌اند. این مردم با داشتن فرهنگ خاص خود، به عنوان یکی از جذاب‌ترین جوامع در منطقه شناخته می‌شوند. گرمی و صمیمیت مردم این منطقه، از ویژگی‌های برجسته آن‌ها است. از طرفی، مردم این ناحیه به سخت کوشی و کارآمدی شهرت دارند و این ویژگی، آن‌ها را به عنوان یکی از موفق‌ترین جوامع در منطقه تبدیل کرده است.

فرهنگ مردم این منطقه ترکیبی از تقالید قدیمی و ارزش‌های مدرن است.
مردم این کشور به‌طور عمده از ترک‌های قبرسی تشکیل‌شده‌اند.
گرمی و صمیمیت، ویژگی برجسته مردم این ناحیه است.
مردم این کشور به سخت کوشی و کارآمدی شهرت دارند.

هزینه های زندگی در قبرس

هزینه های زندگی در قبس شمالی

هزینه های زندگی در قبرس می‌تواند به شدت متغیر باشد و به عوامل مختلفی نظیر نوع شهر، سبک زندگی، تعداد افراد خانواده و سطح درآمد افراد بستگی داشته باشد. در ادامه تخمینی از هزینه های زندگی در قبرس ارائه می‌شود:

1. مسکن: هزینه مسکن در قبرس به معنای اجاره یا خرید هر نوع خانه از جمله آپارتمان ، ویلا ، سوئیت یا واحد مسکونی متغیر است. در شهرهای بزرگ مانند پایتخت قبرس نیکوزیا و لارناکا، قیمت‌ها معمولاً بیشتر هستند. در مقایسه با برخی کشورهای اروپایی، هزینه اجاره مسکن در قبرس معمولاً معقولتر است.

2. غذا و خرید مصرفی: قیمت‌های غذایی و کالاهای مصرفی نیز به متوسط در قبرس معمولاً بالا هستند. با این حال، انتخاب از بین فروشگاه‌های مختلف و استفاده از تخفیف‌ها می‌تواند به کاهش هزینه‌ها کمک کند.

3. حمل و نقل: هزینه حمل و نقل عمومی در قبرس معمولاً متوسط است. می‌توانید از اتوبوس‌ها و تاکسی‌های محلی استفاده کنید.

4. آموزش: اگر دارای فرزندان هستید و به دنبال آموزش آنها می‌باشید، هزینه تحصیل در مدارس و دانشگاه‌ها ممکن است مهم باشد. در قبرس مدارس عمومی و خصوصی وجود دارند و هزینه تحصیل در دانشگاه‌ها نیز متغیر است.

5. خدمات بهداشتی: هزینه‌های خدمات بهداشتی از جمله بیمه‌ی بهداشت، داروها و ملاقات‌های پزشکی ممکن است به افراد وابسته به شرایط شخصی باشد.

6. تفریحات و سبک زندگی: هزینه‌های مرتبط با تفریحات، رستوران‌ها، تئاتر، ورزش و سبک زندگی به شدت از فرد به فرد متغیر هستند.

7. مصرف انرژی: هزینه مصرف برق، گاز و آب نیز متغیر است و بستگی به مصرف شما دارد.

نکته بسیار جذاب در قبرس واحد پولی درآمد و مخارج است. درآمد ساکنان قبرس به واحد پولی پوند حساب میشود اما کلیه مخارج در فروشگاه ها ، رستوران ها ، تفریحات و غیره به لیر ترکیه است. این امر باعث افزایش قدرت خرید مردم قبرس شمالی شده است.

جهت دریافت جزئیات هزینه های زندگی در این کشور به مقاله هزینه زندگی در قبرس شمالی مراجعه فرمایید.

شمال قبرص

شمال قبرص که در اصل یک کلمه عربی میباشد مدتی است یک که بین ایرانیان رایج شده و به جای شمال قبرس یا شمالی کلمه شمال قبرص اسفاده میشود که غلط املایی است.

دلایل ارزان بودن خانه در قبرس شمالی

عوامل متعددی در ازان بودن قیمت ملک در این منطقه نقش دارند، از جمله:

وضعیت سیاسی:

قبرس شمالی تنها توسط ترکیه به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخته شده است، در حالی که بقیه جهان آن را بخشی از جمهوری قبرس می دانند. این امر ممکن است چالش های دیپلماتیکی را برای خریداران اروپایی ملک ایجاد کند و همچنین دسترسی به بازارهای بین المللی و گزینه های تامین مالی را محدود می کند. که البته برای ما ایرانیان به دلیل داشتن روابط گسترده بانکی با هیچ نقطه این کره خاکی، مشکلی بوجود نمی آید و مبالغ از طریق صرافی ها کما فی السابق انتقال می یابد.

واحد پول قبرس شمالی:

لیر ترکیه به تومان

قبرس شمالی از لیر ترکیه به عنوان واحد پول رسمی خود استفاده می کند که در سال های اخیر تورم و کاهش ارزش بالایی را تجربه کرده است اما درآمد مردم و قیمت املاک به پوند انگلیس است. این بر قدرت خرید و ارزش املاک در منطقه تأثیر می گذارد. برای مشاهده و تبدیل قیمت روز پوند و لیر به تومان به صفحات زیر مراجعه کنید

لیر ترکیه به تومان

پوند به تومان

نرخ ارز

عرضه و تقاضا:

این کشور دارای تراکم جمعیت نسبتاً کم و عرضه زیادی زمین و املاک برای توسعه است. این امر باعث ایجاد بازار خرید رقابتی در کشورهای دیگر شده که به دنبال مهاجرت و زندگی آرام مدیترانه ای در قبرس هستند.

اینها برخی از دلایل اصلی پایین بودن قیمت ملک در این منطقه در مقایسه با سایر کشورهای مدیترانه ای هستند. با این حال، این بدان معناست که فرصت های زیادی برای سرمایه گذاران و خریدارانی که به دنبال املاک مقرون به صرفه و سودآور در یک کشور زیبا و در حال توسعه هستند، وجود دارد.

در انتها

می‌توان گفت که شمال قبرس با ویژگی‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی خود، یکی از مناطق جذاب و دیدنی مدیترانه است. این منطقه با ارائه فرصت‌های اقتصادی و تحصیلی متنوع، امکان مهاجرت به خود را برای افراد مختلفی فراهم نموده است. هر چند که انتخاب بین کشور شمالی و جنوبی می‌تواند به دلیل ویژگی‌های متفاوت هر دو منطقه، چالش‌برانگیز باشد اما قبرس شمالی با داشتن فرهنگ و زبان ترکی، محیط زندگی آرام و خدمات گردشگری بیشتر، می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای زندگی و یا مهاجرت باشد.

همچنین، هزینه‌های زندگی پایین در این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی، این منطقه را برای بسیاری جذاب کرده است. در نهایت، مردم کوشا و کارآمد این جزیره، این جزیره را به یکی از موفق‌ترین جوامع در منطقه تبدیل ساخته‌اند.

منابع:

info-North-Cyprus

Northern Cyprus

North Cyprus Online

Visit Northern Cyprus

Welcome to North Cyprus

Turkish Republic Of Northern Cyprus

Cyprus Government

5/5 - (22 امتیاز)
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Tumblr
Skype

لیست املاک در قبرس شمالی

محدوده قیمت (تومان)
محدوده قیمت (تومان) - slider
1،580،000،00013،180،000،000
انتخاب نوع ملک
پروژه دافین اٌ لِ آ قبرس شمالی
مشاهده شرایط
قیمت اصلی 5,190,000,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,580,000,000 تومان است.
رزماری قبرس شمالی ا ل آ
مشاهده شرایط
قیمت اصلی 5,720,000,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,730,000,000 تومان است.
رزماری قبرس شمالی ا ل آ
مشاهده شرایط
قیمت اصلی 6,020,000,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,800,000,000 تومان است.

ثبت نام مشاوره رایگان

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط مستقیم با مشاور